بندر امیرآباد، نقطه ای مهم برای تبادلات مازندران و ولگاگراد

استاندار ولگاگراد روسیه گفت: بندر امیرآباد، نقطه ای مهم برای تبادلات مازندران و ولگاگراد است.

بندر امیرآباد، نقطه ای مهم برای تبادلات مازندران و ولگاگراد

به گزارش خبرنگاران، نشست خبری مشترک محمد اسلامی استاندار مازندران و بوچاروف استاندار ولگاگراد بعدازظهر سه شنبه با هدف تشریح دستاوردهای سفر هیئت 40 نفره اقتصادی و تجاری ولگاگراد به مازندران در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار گردید.

در این نشست اندری ایوانوویچ بوچاروف اظهارکرد: تبادل کالا و مبادلات بین دو منطقه ولگاگراد و مازندران رو به رشد و پروژه های مشترک در حال اجرا است.

وی با بیان این که ملاقات و گفت و گوهای سران دو کشور به طور منظم در حال اجرا است، توضیح داد: این نشان از برقراری روابط سازنده بین مناطق دریای خزر و حاشیه رود ولگا است.

استاندار ولگاگراد با اشاره به این که زمینه سازی این دیدار بیش از یکسال طول کشید و سفارت دو کشور نقش بسزایی در انجام این سفر ایفا نموده اند، گفت: برای تقویت ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و انسانی باید به طور جدی گام برداریم.

بوچاروف توضیح داد: زمینه های همکاری بی شماری میان دو طرف وجود دارد، چون مازندران و ولگاگراد ظرفیت های بزرگ و قابل توسعه در حوزه های مختلف دارند و راهکار مشکلات موجود را پیدا خواهیم کرد.

وی هم چنین با بیان این که ولگاگراد استان چندملیتی بوده و بیش از 2.5 میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: 140 ملیت و قومیت در این استان سکونت دارند و در سال 2017 حجم فراوری ناخالص استانی 819 میلیارد روبل بوده است.

بوچاروف با بیان این که اجرای پروژه های سرمایه گذاری بزرگ و متوسط به مبلغ 500 میلیارد روبل در این استان انجام می گردد، توضیح داد: برنامه های خوبی برای افزایش مبادلات به مازندران داریم، چون زیرساخت های خوبی در این استان وجود دارد.

استاندار ولگاگراد روسیه در مورد برنامه های اجرایی در بندر امیر آباد نیز گفت: امروز زیر ساخت های در حال پیشرفت را در بندر دیدیم، این زیرساخت ها نقطه مهم برای توسعه تبادلات خواهد بود و باید از ظرفیت های بندر امیرآباد بهره برداری کنیم.

مازندران به روسیه مرکبات و ماهی صادر می نماید

محمد اسلامی استاندار مازندران در این نشست با اشاره به تفاهمنامه بین دو استان، آن را نقطه عطف و شروع همکاری ها برشمرد و اضافه نمود: محورهای همکاری در این تفاهمنامه شناسایی و از نظر تراز اقتصادی، سرفصل های شناسایی گردیده، غلات، کیوی، مرکبات و محصولات شیلاتی از جمله سرفصل ها بشمار می رود تا به توسعه تبادلات اقتصادی بین دو استان منجر گردد، با توسعه همکاری های دو منطقه هدف 200 میلیون دلاری حجم مبادلات قابل تحقق است.

وی توسعه همکاری های بین استانی با روسیه را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر همکاری های تجاری تأکید دارد.

استاندار مازندران با بیان این که حجم مبادلات دو کشور می تواند رشد جهشی داشته باشد، اضافه نمود: ولگاگراد و مازندران برای بازارهای یکدیگر یا هدف هستند و یا به عنوان ترانزیت مورد توجه قرار می گیرند و سرعت بخشیدن به فرآیند تبادلات از جمله حمل و نقل مهم ترین مبادله و تفاهم اجرا شده بین دو استان است.

اسلامی توضیح داد: دسترسی سریع تر و ارزان تر برای رفت و آمد تجار، کشتیرانی و پروازهای منظم، استفاده از خط ریلی زیرساخت هایی است که حجم همکاری ها را افزایش می دهد.

وی توسعه همکاری ها را فرصت مغتنمی دانست و گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مجلس دوما و شورای اسلامی بر همکاری های اقتصادی تأکید دارد.

استاندار مازندران در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران به این که واردات غله از روسیه به منافع آن ها منجر می گردد اما عایدی آن برای مازندران چیست؟ توضیح داد: خروجی قرار داد مثبت است، معاملات دو سویه بوده و در ازای واردات از روسیه صادرات مرکبات و ماهی در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بندر امیرآباد، نقطه ای مهم برای تبادلات مازندران و ولگاگراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با بندر امیرآباد، نقطه ای مهم برای تبادلات مازندران و ولگاگراد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید