تبدیل اشیا به ربات با پوست رباتیک!

پژوهشگران دانشگاه ییل به یاری محققان ناسا موفق به ابداع نوعی پوست رباتیک گردیده اند که با پیچیدن به دور اشیا می تواند به آنها جان ببخشد و در نهایت برای اهداف فضایی ساخته گردیده است.

تبدیل اشیا به ربات با پوست رباتیک!

به گزارش خبرنگاران و نقل از ساینس مگ، پیشرفت در پوشش های رباتیک الهام گرفته از پوست طی چند سال گذشته افزایش یافته است. مانند ساختارهای مارپیچی الهام گرفته از مار که به ربات ها اجازه می دهد تا روی سطوح مختلف بخزند.

به نظر می رسد محققان به جای ربات های مستقل، بیشتر به دنبال ساخت دستگاه های رباتیک اضافه نمودنی هستند.

ربات ها در نوع خود عالی هستند، اما ما می توانیم از رباتیک برای پیشرفت محیط و پر کردن اوقات فراغت خود استفاده کنیم.

جان بخشی به بی جان

در حال حاضر یک تیم از دانشگاه ییل(Yale) با معرفی پوست رباتیک این ایده را به سطح جدیدی آورده است. این فناوری جدید که در اصل برای ناسا طراحی گردیده، به کاربران اجازه می دهد که اشیای بی جان را به حرکت درآورند.

این پوست های جدید از ورق های انعطاف پذیر با حسگرها و محرک های ویژه در آزمایشگاه ربکا کرامر بوتیگلیو استادیار مهندسی مکانیک و علوم مواد در دانشگاه ییل ساخته گردیده است.

اگر این پوست بر روی یک شیء بدون شکل و ناپایدار مانند یک ساختار فومی قرار بگیرد، می تواند یک حرکت دائمی استاتیکی را به شکل یک ربات موقت در آن فراهم کند.

این اشیای متحرک می توانند برای انجام کارها و وظایف مختلف مورد استفاده قرار گیرند. این فناوری به طرز معناداری طیف وسیعی از ربات های جدید را توسعه می دهد که می تواند برنامه های کاربردی جدیدی را در همه چیز از جمله عملیات جستجو و نجات و پوشیدنی ها ارائه دهد.

کاربران می توانند از تصورات و تخیل خود برای طراحی سیستم های رباتیک منحصر به فرد با توجه به نیازهای فردی خود استفاده نمایند.

بوتیگلیو گفت: ما می توانیم این پوسته ها را روی هر شیء دلخواه قرار دهیم تا کار مشخصی را انجام دهد. سپس آن را درآورده و روی یک شیء دیگر برای انجام یک کار متفاوت بکشیم.

وی اضافه نمود: پس از آن می توانیم همان پوسته را از این جسم برداریم و آنها را به یک پیراهن برای ساخت یک وسیله پوشیدنی فعال و متحرک متصل کنیم. بنابراین پوست رباتیک می تواند به شکل نامحدود برای ایجاد ربات های چند منظوره به کار رود.

ایده آل برای پشتیبانی فضایی

این فناوری برای اولین بار با مشارکت ناسا طراحی گردیده بود تا برای سیستم های رباتیک نرم استفاده گردد. این فناوری قرار بود فضانوردان را در انجام مجموعه ای از وظایف با مواد قابل تغییر و تنظیم مجدد یاری کند.

با توجه به محدود بودن وسایل در ایستگاه بین المللی فضایی (ISS)، پوست های رباتیک یک راهکار مفید برای استفاده های مختلف از اشیای موجود و تبدیل آنها به ابزارهای مفید است.

به عنوان مثال می توانند روی یک تکه فوم اعمال شوند تا آن را به یک بازوی رباتیک تبدیل نمایند و سپس برای ساخت یک مریخ نورد استفاده شوند.

هر وسیله ای در ایستگاه فضایی، از بادکنک گرفته تا کاغذهای مچاله گردیده به شکل توپ، به طور بالقوه می توانند به یک ربات هدفمند راهنمایی گردیده برای یاری به فضانوردان در وظایف سخت و متنوع خود تبدیل شوند.

بوتیگلیو گفت: یکی از مهمترین مواردی که من در نظر گرفتم، اهمیت چند منظوره بودن ربات ها، به ویژه برای اکتشافات فضای عمیق یعنی جایی که محیط غیرقابل پیش بینی دارد، بود.

این مطالعه در Science Robotics منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل اشیا به ربات با پوست رباتیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل اشیا به ربات با پوست رباتیک!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید