دلیل تاخیر در اعطای یاری جبرانی و بسته غذایی چیست؟

یک کارشناس مسایل اقتصادی با انتقاد از تاخیر در توزیع سبد حمایت غذایی و پرداخت یاری های جبرانی، پیشنهاد افزایش مجدد حقوق کارکنان تا پیش از انتها سال جاری را عنوان کرد.

دلیل تاخیر در اعطای یاری جبرانی و بسته غذایی چیست؟

حمید نجف در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: موضوع دادن سبد کالا یا همان بسته های غذایی مربوط به چند ماه قبل است که معیشت خانوارهای کارگری و دهک های پایین درآمدی به دلیل فشار ناشی از افزایش هزینه ها و تورم، پایین نیامده بود و نظر ما این بود که دولت برای یاری به معیشت خانوارهای محروم و کم درآمد سبد غذایی اختصاص بدهد.

وی ادامه داد: با توجه به تجارب قبلی که از توزیع سبد کالا داریم، رقم بسته ها ناچیز است و در شرایط فعلی اقتصاد، جبران حجم انبوه تورمی که در چند ماه گذشته ایجاد شده را نمی کند. حتی اگر اعتبار بسته ها 600 هزار تومان باشد و طی دو مرحله واریز گردد، باز هم در بهبود وضع معیشت خانوارها چندان تاثیرگذار نخواهد بود.

این کارشناس مسایل اقتصادی درباره ارتباط طرح حمایت غذایی از گروه های یاری درآمد و مصوبه یاری جبرانی دولت به کارکنان و بازنشستگان ابراز عقیده کرد: معتقدم یاری جبرانی فارغ از بسته های حمایت غذایی است که دولت مدنظر دارد. قرار است اعتبار بسته های غذایی به حسابهای بانکی مرتبط با یارانه سرپرستان خانوار و یاری جبرانی دولت به حسابهای بانکی مرتبط با حقوق افراد واریز گردد ولی حتی اگر یاری جبرانی دولت همان اعتبار بسته های حمایت غذایی باشد، یاری چندانی به معیشت کارکنان و بازنشستگان در شرایط کنونی نمی کند و ما تاکید داریم که دولت جدا از یاری جبرانی نقدی به خانوارها، بسته های حمایت غذایی را در چندین نوبت اختصاص بدهد.

او به تاخیر در توزیع بسته های غذایی و واریز یاری های جبرانی اشاره نمود و گفت: علیرغم آنکه هفته ها از موضوع توزیع بسته های غذایی می گذرد، هنوز این طرح به اجرا درنیامده و مکانیسم واریز و ساز وکار پرداخت یاری جبرانی دولت هم تعیین نیست؛ لذا باید منتظر حرکت دولت در روزهای آینده باشیم.

نجف در عین حال افزایش مجدد حقوق کارکنان دولت تا قبل از سرانجام سال را پیشنهاد کرد و گفت: افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان در شرایطی بود که نرخ تورم 10 درصدی را تجربه می کردیم ولی با توجه به افزایش تورم در چند ماه گذشته نیازمند تجدیدنظر در حقوق کارکنان هستیم و دولت باید به هر نحوی که می تواند این عقب ماندگی حقوق کارکنان از تورم را جبران کند.

وی تشکیل جلسه شورای عالی کار و سازمان برنامه و بودجه به منظور آنالیز و ترمیم حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان را خواهان شد و گفت: شورای عالی کار تا قبل از ورود به پرونده مزد 1398 و هیات وزیران تا قبل از سرانجام سال باید نسبت به افزایش دستمزد کارگران و کارمندان چاره اندیشی نمایند، چرا که با توجه به شرایط اقتصادی حاضر و افزایش هزینه ها، افزایش 20 درصدی حقوق ها برای سال آینده مطرح نگردد بهتر از تصویب و اجرای آن است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان این مثال که اگر تورم جامعه ای 30 درصد باشد، افزایش 10 درصدی حقوق به منزله از دست رفتن 20 درصدی قدرت خرید است، اضافه کرد: افزایش دستمزدها زمانی معنی می یابد که بیش از نرخ تورم تصویب شده باشد و اگر حقوق به اندازه نرخ تورم افزایش یابد به منزله حفظ قدرت خرید برای سال آینده است، لذا معتقدم برای آن که اقتصاد در سراشیبی رکود نرود، باید مراقب باشیم قدرت خرید مردم سال به سال کمتر نگردد.

به گزارش خبرنگاران، در روزهای اخیر هیات وزیران مصوبه ای از تصویب گذراند که بر اساس آن و به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه وبودجه کشور، پرداخت یاری جبرانی به کارکنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری صورت گیرد. به موجب این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز است برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قرار دادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی کشوری، لشکری و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوقها که مجموع پرداختی آنها کمتر از 30 میلیون ریال در ماه است، یاری جبرانی به وسیله حساب بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد آنها واریز کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دلیل تاخیر در اعطای یاری جبرانی و بسته غذایی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تاخیر در اعطای یاری جبرانی و بسته غذایی چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید