پیگیری قضایی چک&zwnjهای برگشتی آسان شد

به گزارش وبلاگ وردپرس، خبرنگاران- بانک مرکزی در راستای اجرایی کردن مفاد قانون صدور چک با هماهنگی قوه قضاییه، فرایند پیگیری قضایی چک های برگشتی را تسهیل کرد.

پیگیری قضایی چک&zwnjهای برگشتی آسان شد

به گزارش وبلاگ وردپرس، مطابق ماده (4) قانون صدور چک مصوب 13 آبان ماه 1397 مجلس شورای اسلامی، هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده 3 قانون مذکور پرداخت نشود، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فوراً غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کرده و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت یا علل عدم پرداخت را صریحاً قید و آن را امضا و مهر و به متقاضی تسلیم کند.

این موضوع طی بخشنامه شماره 98.252809 مورخ 24 مهر ماه 1398مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی، به تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ شده است.

در این زمینه به شرح زیر می توان نسبت به نحوه پیگیری قضایی طبق قانون جدید اقدام کرد:

شیوه جدید به این صورت است که دارنده چک برگشتی ابتدا به بانک مراجعه و از بانک، تقاضای صدور گواهی نامه عدم پرداخت، ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک های برگشتی بانک مرکزی و درج کدرهگیری روی گواهی نامه مذکور می کند.

سپس به دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه رفته و شکایت خود را در آنجا ثبت می کند. پس از ثبت شکایت، طی مدت کوتاهی قاضی پرونده، ظاهر چک را بررسی می کند؛ اگر سه شرط اصلی ای که در متن قانون ذکر شده است در ظاهر چک رعایت شده باشد، اجراییه را صادر می کند.

از لحظه صدور اجراییه 10 روز به صادرکننده چک برگشتی مهلت داده می شود که کسری موجودی چک را پرداخت کند، در غیر این صورت از طریق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی با صادرکننده چک برگشتی، برخورد می شود.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "پیگیری قضایی چک&zwnjهای برگشتی آسان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری قضایی چک&zwnjهای برگشتی آسان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید