امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

گروهی از محققان کشور پیروز به طراحی و ساخت ابزار آزمایشگاهی شدند که قادر است با فریز کردن یک پدیده، امکان تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت را در کشور فراهم کند.

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور

به گزارش خبرنگاران، سیستم پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات، بستری متشکل از آشکارسازهای طیفی با حساسیت بالا، تابشگرهای طیفی پرتوان و پر سرعت، همزمان نماینده های دقیق (در حدود نانو ثانیه) و فرکانس بالا (در حدود کیلوهرتز)، چیدمان و تجهیزات اپتیکی متناسب آشکارسازی، نرم افزارهای تحلیل نتایج و در نهایت آزمونگرهای دقیق و پایداری است که توانایی کنترل و ارزیابی پدیده های سریع را فراهم می نماید.

آزاده کبریایی، استادیار دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و عضو گروه تحقیقاتی این طرح در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: سیستمی که ما طراحی کردیم، آزمایشگاه اسپری است که می تواند مشخصات اسپری شامل قطر ذرات و سرعت ذرات را اندازه گیری کند، برای ورود به طراحی سیستم های احتراقی در ایران حتماً باید وسیله اندازه گیری وجود داشته باشد که این ابزار در این حوزه کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این تجهیزات در کشور فراوری نمی شوند، خاطر نشان کرد: تجهیزات خارجی نیز به دلایل گرانی، طرفداری ندارند و در صورت موجود بودن، از سوی شرکت های سازنده، خدمات پس از فروش، ارائه نمی گردد و این امر موجب شده اقبالی از سوی شرکت های طراح برای تهیه این سیستم ها از خارج کشور وجود نداشته باشد.

کبریایی اضافه نمود: به منظور ایجاد زیر ساخت های تحقیقاتی، در این مطالعات توانستیم سیستم اپتیکال پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات را طراحی کنیم که در برخی قسمت ها نسبت به نمونه های خارجی رجحان دارد.

این محقق با بیان اینکه دانش فنی این ابزار در اختیار دو شرکت آلمانی واقع شده است، یادآور شد: به دلیل پیچیدگی تجهیزات اندازه گیری، شرکت های محدودی در جهان از جمله ناسا، دنتک، لاویژن، دی ال آور و اسپریتک در این زمینه فعالیت می نمایند و در این پروژه به این فناوری پیشرفته دست یافتیم.

وی سیستم پرتونگار مرئی طراحی شده را نوعی سیستم اندازه گیری توصیف کرد و ادامه داد: طول موج برخی از امواج الکترومغناطیسی مرئی هستند مانند نوری که ما می بینیم و برخی دیگر از آنها مثل ماورای بنفش، نور غیر مرئی به شمار می آیند و در این پروژه ابزار ساخته شده در مورد تصویربرداری از نورهای مرئی است.

کبریایی، کاربرد این سیستم را در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و آزمایشگاه ها ذکر و خاطر نشان کرد: علاوه بر آن از این ابزار به طور محدود می توان در بخش کنترل کیفیت برخی کارخانه ها نیز استفاده کرد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این ابزار، سیستم هایی هستند که توانایی اندازه گیری اندازه ذرات به قطر میکرون و سنجش سرعت ذرات در حد سرعت های مافوق صوت را دارند، اضافه نمود: اگر ذره ای ریز گردد و سرعتش بالا برود، امکان تصویربرداری از آن بسیار سخت می گردد؛ چراکه تصویر به دست آمده از این ذره کِش می آید؛ از این رو احتیاج است تا ذره مورد نظر فریز گردد و فریز کردن عکس نیز یک فرآیند بسیار سخت است.

به گفته این محقق، این سیستم این قابلیت را دارد که در یک لحظه، پدیده را فریز نموده و از آن عکس بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت های مافوق صوت در کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید